Jak być szczęśliwym – 15 nawyków, które możesz dodać do swojej rutyny

Dla każdego szczęście wygląda inaczej. Nie ma tu złotego środka i uniwersalnego przepisu na szczęście. Bo szczęście jest wyjątkowe dla każdego z nas. To co mnie uszczęśliwia nie koniecznie będzie odpowiednie dla Ciebie. I w tym tkwi cała zabawa, żeby odnaleźć swoje szczęście i podążać z nim całe życie.

Bez względu na twoją wersję prawdziwego szczęścia, życie szczęśliwszym jest w zasięgu ręki. Kilka poprawek w twoich nawykach może Ci w tym pomóc.

Jak być szczęśliwym?

Najpopularniejsze pytanie jakie sobie zadajemy: Jak mogę być szczęśliwszy?

Potrzebujesz nowej pracy, schudnąć 10 kg lub znaleźć bratnią duszę? Może wystarczyłoby wygrać na loterii lub wyjechać na wymarzone wakacje?

Mówimy sobie: „Będę zadowolony, gdy zarobię więcej pieniędzy”, „Będę szczęśliwy, gdy przeprowadzę się do tego nowego miasta”, a nawet „Czekam na piątek, aby cieszyć się swoim życiem.”

Obiecanie sobie, że będziesz szczęśliwy „gdyby tylko…”, to po prostu nieprawda. Psychologia mówi nam, że szczęście nie zależy od okoliczności – to coś, czego się uczysz.

Szczęście nie jest czymś, co ci się przytrafia, gdy dostajesz wymarzoną pracę, wymarzony związek, a nawet marzysz o życiu. To umiejętność, która wymaga tyle samo praktyki, co każda inna umiejętność.

Jeśli teraz tego nie ćwiczysz, nie wpłynie to niestety na pozytywne zmiany. W rzeczywistości powinniśmy myśleć o szczęściu jako o przyczynie, a nie wyniku.

Zamiast: „Muszę dostać awans i znaleźć bratnią duszę, abym mógł być szczęśliwy”, bądź szczęśliwy teraz, abyś mógł dostać awans lub spotkać swoją bratnią duszę.

Innymi słowy – najpierw bądź szczęśliwy, a będzie to najważniejsza umiejętność, jaką kiedykolwiek posiadasz w swoim życiu.

Nawyki prowadzące do szczęścia

Oto kilka codziennych, miesięcznych i rocznych nawyków, które pomogą Ci rozpocząć misję wielkiej zmiany. Pamiętaj tylko, że każdy ma nieco inną wersję szczęścia, podobnie jak ich droga do jego osiągnięcia.

Jeśli niektóre z tych nawyków powodują dodatkowy stres lub po prostu nie pasują do twojego stylu życia, porzuć je. Przy odrobinie czasu i praktyki dowiesz się, co działa, a co nie.

Nawyki szczęśliwych ludzi

1. Uśmiechnij się

Uśmiech to jeden z cudownych leków na każde problemy. Nawet jeśli twój dzień nie zaczął się dobrze, weź pomyśl o miłych rzeczach i spędź 5 minut tylko na uśmiechaniu się. I jak na pewno czujesz się dużo lepiej.

Uśmiechamy się, ponieważ jesteśmy szczęśliwi, a uśmiech powoduje, że mózg uwalnia dopaminę, co czyni nas szczęśliwszymi.

To nie znaczy, że musisz cały czas chodzić z fałszywym uśmiechem na twarzy. Ale następnym razem, gdy poczujesz się przygnębiony, uśmiechnij się i zobacz, co się stanie. Lub spróbuj zacząć każdy poranek od uśmiechania się do siebie w lustrze.

O samym uśmiechaniu napiszemy jeszcze nie jeden artykuł, potrafi czynić cuda i przenosić góry.

2. Wysypiaj się

Bez względu na to, jak bardzo współczesne społeczeństwo kieruje nas w kierunku mniejszej ilości snu, wiemy, że odpowiedni sen jest niezbędnym źródłem dobrego zdrowia, funkcji mózgu i dobrego samopoczucia emocjonalnego.

Większość dorosłych potrzebuje około 7-8 godzin snu każdej nocy. Jeśli walczysz z chęcią drzemki w ciągu dnia lub po prostu czujesz zmęczenie, twoje ciało może mówić ci, że potrzebuje więcej odpoczynku.

3. Ćwicz fizyczne

Ćwiczenia są nie tylko dobre dla twojego ciała. Regularne ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć stres, uczucie niepokoju i objawy depresji, jednocześnie zwiększając poczucie własnej wartości i szczęście.

Nawet niewielka aktywność fizyczna może mieć znaczenie. Nie musisz trenować do triathlonu czy zawodów strong man, no chyba że to właśnie sprawia, że ​​jesteś szczęśliwy.

Czasem wystarczy 5-7 minut ruchu dziennie by odblokować szczęście oraz zadbać o dobre samopoczucie.

4. Zrób jedna czynność, którą lubisz

Wiesz już, że wybory żywieniowe mają wpływ na ogólny stan zdrowia fizycznego. Ale niektóre pokarmy mogą również wpływać na twój stan umysłu.

Znajdź czas na swoje ulubione zajęcia lub wybierz swoje najprawdziwsze cechy osobowości (dziwaczne? Współczujące? Zabawne?) i wprowadź je do życia zawodowego, związków i czasu spędzanego samotnie.

Możesz wdrożyć czynności, które kochasz również do swojej pracy. Zobacz co daje Tobie szczęście i podążaj za nim.

5. Uruchom moc wdzięczności

Samo bycie wdzięcznym może między innymi poprawić nastrój. Praktykowanie wdzięczności może mieć znaczący wpływ na poczucie nadziei i szczęścia.

Rozpocznij każdy dzień od uznania jednej rzeczy, za którą jesteś wdzięczny. Możesz to zrobić podczas porannych czynności lub jeszcze przed samym wstaniem z łóżka.

W ciągu dnia staraj się zwracać uwagę na przyjemne rzeczy w swoim życiu. Mogą to być wielkie rzeczy, takie jak świadomość, że ktoś cię kocha lub uzyskanie zasłużonego awansu.

Ale mogą to również być drobiazgi, takie jak zaoferowana kawa a może nawet ciepło słońca na twojej skórze. Przy odrobinie praktyki staniesz się bardziej świadomy wszystkich pozytywnych rzeczy wokół ciebie.

6. Znajdź cel w życiu

Dlaczego tu jesteś? Kiedy znasz cel swojego życia, będziesz wiedział, jak być szczęśliwym. Część ludzi w ogóle nie zastanawia się, jak znaleźć cel w życiu, jaka jest ich życiowa misja?

Płyną przez życie popychani przypadkowymi okolicznościami i zdarzeniami, zmierzając w niedookreślonych kierunkach. Jednak dużo łatwiej jest iść przed życie, gdy mamy przed sobą w wyobraźni jasno postawiony cel.

7. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

Spotykanie się z pozytywnymi ludźmi może poprawić twój nastrój. Zidentyfikuj ludzi w swoim życiu, którzy sprawiają, że czujesz się podbudowany, a następnie spędzaj z nimi więcej czasu.

Nie myśl, że musisz wycinać negatywnych osób ze swojego otoczenia (chodź to idealny sposób). Zamiast tego po prostu spędzaj więcej czasu ze swoimi pozytywnymi przyjaciółmi i rodziną.

W wieku dorosłym nawiązanie nowych znajomości może wydawać się prawie niemożliwe. Ale nie chodzi o to, ilu masz przyjaciół. Chodzi o posiadanie znaczących relacji, nawet jeśli jest to tylko z jeden lub
dwoje ludzi.

8. Bądź bardziej sobą

Spędzamy tak wiele naszego życia, próbując zostać zaakceptowanym, udowodnić innym ludziom i wtopić się w to, że czasami tracimy to, kim naprawdę jesteśmy.

I bez niespodzianki – to w zasadzie przepis na nieszczęście. W rzeczywistości twierdzę, że szczęście to tak naprawdę zdolność do bycia wiernym sobie. Możesz również sięgnąć po nasze 7 zasad do szczęścia.

Kiedy spędzasz czas w sposób, który rozpala twoją duszę, kiedy troszczysz się o ludzi, którzy kochają ciebie, którego kochasz, i kiedy czujesz się komfortowo i szczęśliwy będąc swoim najprawdziwszym ja, cóż, to jest czyste szczęście.

Zrób listę swoich cech, upodobań, mocnych stron i pasji. Następnie stań się tym bardziej, bez skrupułów. Pozbądź się działań lub cech, które nie są dla ciebie prawdziwe i wypełnij przestrzeń większą swobodą.

9. Wyłącz telefon

Wyłącz całą elektronikę i odłóż słuchawki na co najmniej godzinę raz w tygodniu. Nie martw się będą grzecznie czekały, jeśli nadal będziesz ich potrzebować.

Jeśli od jakiegoś czasu nie odłączałeś się od zasilania, możesz być zaskoczony różnicą w samopoczuciu podczas godziny ciszy – lub dłużej.

Pozwól swojemu umysłowi wędrować swobodnie dla odmiany. Czytać. Medytować. Wybierz się na spacer i zwróć uwagę na otoczenie. Bądź towarzyski lub spędź czas w samotności.

Jedna godzina brzmi zbyt zniechęcająco? Spróbuj robić to krócej kilka razy w tygodniu. A jeśli to wciąż za mało możesz skorzystać z naszego sobotniego wyzwania bez smartfona.

10. Medytuj

Medytacja jest często reklamowana jako ważny nawyk poprawiający skupienie, jasność i koncentrację uwagi, a także pomagający zachować spokój. Okazuje się, że jest to również przydatne do poprawy twojego szczęścia.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak być szczęśliwym, dobrym początkiem jest medytacja. Poświęć 10-30 minut każdego ranka na medytację, a zauważysz poprawę samopoczucia i zdrowszą perspektywę życia.

Fakt, że możemy faktycznie zmienić strukturę naszych myśli poprzez mediację, jest dla mnie najbardziej zaskakujący i nieco uspokajający, że to, co dzisiaj czujemy i myślimy, nie jest trwałe.

Medytacja relaksuje i pomaga połączyć się z umysłem, ciałem i duchem. Możesz włączyć wdzięczność do swojej medytacji, słuchać cichej muzyki lub myśleć pozytywnie. Medytacja wiąże się również z minimalizacją stresu.

11. Doceń nieszczęśliwe chwile

Pozytywne nastawienie jest generalnie dobrą rzeczą, ale złe rzeczy przytrafiają się każdemu. To tylko część życia naszego życia i musimy być gotowi doceniać również te negatywne rzeczy.

Jeśli otrzymasz złe wieści, popełnisz błąd lub po prostu poczujesz, że jesteś w niebezpieczeństwie, nie próbuj udawać, że jesteś szczęśliwy.

Uznaj uczucie nieszczęścia, pozwalając sobie przez chwilę go doświadczyć. Następnie skoncentruj się na tym, co sprawiło, że tak się czujesz i co może wymagać powrotu do zdrowia.

Czy pomogłoby ćwiczenie głębokiego oddychania? Długi spacer na zewnątrz? Rozmawiasz z kimś?

Niech chwila minie i zadbaj o siebie. Pamiętaj, nikt nie jest szczęśliwy przez cały czas.

Pamiętaj, jest to tylko próba, którą musisz pokonać by znaleźć się dalej w twojej drodze do szczęścia.

12. Wyjdź na świeże powietrze

Przebywanie na świeżym powietrzu może poprawić nastrój i pomóc złagodzić stres, aby poczuć się szczęśliwszym i bardziej zrelaksowanym.

Nawet 20 minut siedzenia w parku lub spaceru może poprawić nastrój i pomóc w rozwijaniu ważnych umiejętności, które przyczyniają się do szczęścia, takich jak pewność siebie, życzliwość i uczucie podziwu.

Niektórzy lekarze piszą nawet „recepty natury” (oczywiście wraz z receptami farmaceutycznymi, jeśli to konieczne), aby zachęcić pacjentów do wyjścia na zewnątrz, aby uzyskać ogólny wzrost samopoczucia i zmniejszyć stres.

Aby natychmiast poprawić nastrój, wychodź na zewnątrz tak często, jak to możliwe: popijaj poranną kawę na balkonie lub werandzie, wybierz się na spacer w przerwie na lunch lub usiądź twarzą do okna, pracując, aby czerpać korzyści.

Ponadto, jeśli to możliwe, zabierz swoje treningi na zewnątrz i spędzaj wolny czas w lokalnym parku lub na plaży zamiast na kanapie.

13. Planuj swój tydzień

Czujesz, że wszystko nie układa się po twojej myśli? Spróbuj usiąść pod koniec każdego tygodnia i sporządzić podstawową listę na następny tydzień. Co masz do zrobienia, o czym musisz pamiętać oraz co chcesz w następnym tygodniu zrealizować.

Nawet jeśli nie trzymasz się planu, blokowanie czasu, w którym możesz zrobić pranie, zakupy spożywcze lub zająć się projektami w pracy, może pomóc wyciszyć twój umysł.

Możesz zbudować zaawansowany planner, ale nawet karteczka samoprzylepna na komputerze lub skrawek papieru w kieszeni może załatwić sprawę.

14. Pomagaj innym

Jedną z najbardziej sprzecznych z intuicją rad jest ta, że aby poczuć się szczęśliwszym, powinieneś pomagać innym. W rzeczywistości 100 godzin rocznie (lub dwie godziny tygodniowo) to optymalny czas, który powinniśmy poświęcić na pomaganie innym, aby wzbogacić nasze życie.

Wydawanie pieniędzy na innych ludzi sprawia, że ​​jesteśmy szczęśliwsi niż kupowanie rzeczy dla siebie.

15. Znajdź rytuał samo-opieki

W szybko zmieniającym się świecie łatwo jest zaniedbać dbanie o siebie. Ale twoje ciało przenosi twoje myśli, pasje i ducha przez ten świat, czy nie zasługuje na odrobinę opieki?

Zobacz co pomaga tobie w odpoczynku, ale takim prawdziwym odpoczynku. Może to być gorąca kąpiel, chwila w spa a może rutyna pielęgnacji skóry, która sprawia, że ​​czujesz się piękniej. A może zarezerwować sobie noc na oglądanie ulubionych filmów od początku do końca.

Cokolwiek to jest, znajdź na to czas. Umieść to w swoim plannerze, jeśli musisz, ale zrób to.