Zadanie 3 – Sukcesy i porażki w życiu, co musisz zmienić

Gdybym wiedział w wieku 5 lat to co wiem dziś. Czy i jak taka wiedza by wpłynęła na twoje decyzje życiowe? Dziś zastanów się nad życiem, nad podjętymi decyzjami i gdzie jesteś w tym momencie. Co wymaga zmiany, co się udało i co pozostało jeszcze do zrobienia by czuć się spełnionym.

Spełnienie jest istotne, to ono pozwala na szczere podsumowanie i powiedzenie, tak udało się!

Wypisz swoje sukcesy i porażki

Weź proszę czystą kartę, na której będziemy robić notatki, a teraz podziel ją na pół. Jedną kolumnę po lewej nazwij „udało mi się osiągnąć” a drugą „nie udało mi się osiągnąć”.

Usiądź do tej listy, w ciągu najbliższych 15 minut napisz w kolumnach co z zaplanowanych rzeczy się udało oraz co się nie udało zrealizować.

Czego jest więcej na twojej liście – sukcesów czy porażek? Przeanalizuj co udało się osiągnąć i w jaki sposób oraz co może stać na przeszkodzie, że część nie została zrealizowana?

Zastanów się nad zmianami

Nic straconego, trzeba zabrać się do pracy i zmian. Pomyśl ile rzeczy jeszcze chcesz osiągnąć ze swojej listy i w jaki sposób to zrobić. Może pomoże tobie przyjaciel lub ktoś z pracy, a może trzeba poprosić o pomoc rodzinę.

Czas na zmianę w twoim życiu, bo jeszcze tyle rzeczy jest do zrobienia i zmienienia. Nie ma co czekać na gwiazdkę z nieba! Trzeba zmienić sposób myślenia o tych rzeczach, zamiast nie zrobiłam czegoś napisz mam już to tylko będzie dostępne za X dni / lat.

Jeśli nie wierzysz, że uda się zrealizować marzenie to uwierz mi, gdy powiem tobie że pewno się go nie uda osiągnąć. Prawo przyciągania działa tylko dla osób, które wiedzą, że coś już jest dla nich zaplanowane i czeka a nie dla osób rozmyślających, że czegoś nie masz.

Chcesz prostych przykładów?

  1. Potrzebujesz więcej pieniędzy – jeśli tak, to może to czas na zmianę pracy lub na udział w szkoleniach, które pomogą w uzyskaniu większych przychodów.
  2. Nie masz wymarzonego domu – to co trzeba zrobić by na ten dom zarobić. Jaki to ma być dom i kiedy go chcesz mieć. Jeśli zbudujesz plan, to i dom zbudujesz.
  3. Chcesz podróżować po świecie ale pracujesz – wiesz, że możesz pracować zdalnie, praktycznie z każdego miejsca na świecie? A jeśli wiesz, to jaką pracę możesz wykonywać, która nie wymaga od ciebie siedzenia w biurze od 8 do 16.

Pamiętaj zasługujesz na wszystko co najlepsze. Teraz gdy wiesz, co się nie udało w życiu może ta wiedza nakłoni do wielkich zmian?

Oczywiście nic się nie uda bez wyzwania jakim będzie twoja zmiana. Nie tylko zmiana myślenia ale również działania. Wszystko co sobie zaplanujesz na pewno się uda, tylko musisz wiedzieć, że już to masz i się udało! Zmień siebie i zmieniaj swoje życie na lepsze.

Małe kroki do wielkich zmian

Teraz stwórz mini listę 10 małych kroków, które doprowadzą do zrealizowania jednego marzenia. Umieść te kroki w odpowiedniej kolejności i w czasie. Całe zadanie może być łatwe, nie musi to być od razu budowa domu. Może to być na przykład nauka pływania.

Czyli trzeba znaleźć basen, tam szkołę pływania, zadzwonić do instruktora i umówić się na lekcje. Podziel całość na etapy i daj sobie odpowiednią ilość czasu. Czyli nauczysz się pływać w ciągu 2 miesięcy, teraz dostosuj do terminu zadania do wykonania.

Udało się, spełnione zostało jedno marzenie? Jeśli tak, to przechodzisz do kolejnego i kolejnego.

Małe kroki prowadzą do wielkich rzeczy. Nikt nie urodził się wielkim skrzypkiem, musiał małymi kroczkami ciężko pracować każdego dnia by grać coraz lepiej. To właśnie małe kroczki pomagają w realizacji dużych celów życiowych. Oczywiście możemy gdzieś w drodze do ich realizacji zapomnieć co mieliśmy zrobić. Warto tworzyć mini-listy a główną listę celów mieć zawsze w widocznym miejscu (na biurku a może lodówce).

Zmieniaj listy

Czas zmienić listę, czas działać i uzupełniać rubrykę „co mi się udało”. Jeśli tylko zrealizujesz jeden mały cel przepisz go do rubryki zrealizowany. Zabierz się za kolejne marzenie. Im więcej marzeń przepiszesz, tym łatwiej znajdziesz wewnętrzną siłę do realizacji tych największych i najtrudniejszych celów.

Nie możesz się poddawać! Nawet jeśli kilka celów nie uda się od razu, samo podjęcie wyzwania pomoże w ich szybszym zrealizowaniu w przyszłości.